Jei vaikui norite padovanoti ką nors ypatingo, tik labai retais atvejais tiks „ko paprašė, tą ir gavo“ metodas. Nebent vaikas prašo to, kas beveik neįmanoma, ir tai žino,– štai tuomet stebuklas iš tiesų gali įvykti.

„Jei būčiau paklausęs žmonių, ko jie pageidauja, šie būtų pasakę – greitesnio arklio“, – sakė automobilių gamintojas Henris Fordas. Akivaizdu, kad tie, kurie užsiprašo dovanos (vaikai, rašantys Kalėdų Seneliui laišką) dažnai nė nenutuokia, ko jie galėtų norėti.

Dovana pagal autoritetą

Pagalvokite, kas vaikui yra autoritetai. Greičiausiai pirmieji bus mama su tėčiu. Tuomet per Kalėdas pažaiskite žaidimą, kuris vadinasi „Mano vaikas toks pats kaip aš“.

* Padovanokite žaidimą, kuriame yra medžiagų ir įrankių susikalti kėdutę pačiam. Tegu ir tėtis gauna dovanų lygiai tokią pačią. Juk Jūs žaidžiate!

*  Nupirkite papuošalų gamybos ar dekoravimo washi tejp juostelėmis rinkinuką. Tokiomis juostelėmis dekoravus pieštuką, veidrodėlį, mobiliojo dėklą ar rėmelį, raštas liks amžiams – nenusitrins, nenusiplaus. Didžiųjų dekoratorių-dizainerių (mamos ir dukros) jaukus pasisėdėjimas garantuotas!

* Pačiam mažiausiam, kuris irgi „kaip jūs“, dovanokite labai svarbius „ūkyje“ aksesuarus: parduotuvės krepšelį, medinius pjaustomus vaisius, žaislinių puodų rinkinį.

* Visada šeimą suartins bendri stalo ar lauko žaidimai, tad bet kurio amžiaus vaiką nudžiugins taikinys su spygliuotais kamuoliukais (tai daug saugiau nei strėliukės).

Dovana pagal draugus

Ar verta vaikui pirkti tokį patį daiktą, kokį turi draugas?

* Taip, jei abiejų žaislai sudarys komplektą ir praturtins žaidimą.

* Ne, jei tai bus tik „turėjimo“ skatinimas. Ar užaugusiam siūlysite jam studijuoti tik ten, kur studijuoja draugas? Ar rekomenduosite statytis būtent tokį namą, kokį jau pasistatė kiti?

Jeigu vaikas labai konkuruoja su draugu, galite susitarti su draugo tėvais ir abiems padovanoti tokius pat žaislus, su kuriais galės žaisti kartu. Juk tada konstruktorius taps dvigubai didesnis, du magnetai stipriau trauks išmanųjį plastiliną ir t.t.

Dovana pagal herojus

Kiekviena karta turi savo numylėtinius, ir niekur nepasislėpsime nuo Anos, Elzos ir Pimpačkiukų, kaip anksčiau – nuo Hario Poterio, o neatmenamais laikais – nuo Peliuko Mikio. Išeitis – ne pripirkti daiktų su personažų atvaizdais, o įjungti fantaziją.

* Galbūt Hario Poterio kalbančio laikraščio ar aukso Šmaukšto nepadovanosite, bet vandenį vonioje pavertį į žele galite. Tokių stebuklus darančių daikčiukų dabar tikrai netrūksta (magiški smėliai ir plastilinai, dažai, skirti tapyti ant vandens, garsus ir kvapus skleidžiantys žaislai).

* Jei vaikas susitapatinęs su Kristofu iš „Ledo šalies“, tegul šuoliuoja ant pripučiamo kalėdinio elnio ir visiems pristato dovanas. Štai čia tai misija!

* Pravers konstruktorių, dėlionių ir mozaikų universalumas – iš jų galima kurti vaizdus ir objektus, kurie „tiktų herojams“.

* Kartoninį namelį galite paversti kokio tik norite herojaus būstu.

* Nuo pasakų herojų apsvaigusiam vaikui labai tiks stebuklinė pilis, kurių yra tiek rožinių, tiek riterių. Klasika.

Dovana pagal gyvūnus

Nėra vaiko, kuris nemėgtų gyvūnų, – ar tai būtų kiemo kačiukai ir šuniukai, ar miško kiškiai, ar Afrikos egzotika.

* Jei vaikas dievina gyvūnus, pagalvokite apie teatrą, kuriame galėtų juos imituoti (pirštukų lėlės irgi tiktų).

* Padovanokite papūgos vertas kiemo sūpynes ar suruoškite gyvūnų šeimininkų reikmenis (šukas žaisliniam katinui šukuoti ir pan.).

* Nupirkite nerealių gyvūnų kūrimo rinkinį. Ilgakojai mišriauodegiai keistakailiai laukia vaiko.

Dovana pagal profesijas

Klausimas „Kuo nori būti užaugęs?“ vaiką lydi nuo pirmųjų jo žingsnių. Kiekvienu vaikystės laikotarpiu vaikas domisi vis kitomis profesijoms, tad tereikia įsiklausyti, kas jį dabar žavi, ir padovanoti tos profesijos atstovo rinkinį.

*  Vaikas net išsižiojęs stebi atvažiavusią šiukšlių mašiną? Padovanokite milžinę šiukšliavežę, kurios konteineriai nusileidžia, ant kurios galima važinėtis ir tvarkyti namus. Padarė įspūdį ekskavatorius ar gaisrinė? Pagalvokite ir apie tokį, smėlio dėžėje ar namuose toks pravers.

* Berniukams labai patinka policininko profesija. Praplėskite vaiko supratimą apie policijos darbą – tai ne tik mašina su švyturėliais, bet ir visas pastatas (gal net su rampa), kuriame verda darbai. Yra galybė nebrangių kokybiškų teminių konstruktorių apie policijos darbą.

* Vaikams paprastai labai patinka tėvų profesijos. Net jei save vadinate „ofiso planktonu“, vaikui jūsų darbas – pats paslaptingiausias ir įdomiausias. Piešimo lenta su keistomis diagramomis (kurias galima spalvinti), mikrofonas, segtuvai, įvairių spalvų dėklai ir popierius, kanceliarinės priemonės, antspaudai ir t.t. Imituoti darbą biure galimybės neribotos.

* Auklėtojai, gydytojai, virėjai, kiosko pardavėjai, keksiukų kepėjai – kas iš jų didžiausią įspūdį paliko vaikui? Šių profesijų atributų žaislų rinkoje – galybė.

Dovana pagal svajonę

Smagiausia padovanoti tooookią dovaną, kuri bent kiek priartėtų prie vaiko svajonės, apie kurią gal jis pats nė nežino. Kaip išsiaiškinti vaiko svajones?

* Stebėkite, kur vaikas leidžia centukus, kai jų gauna. Gal tik skanumynams, o gal ieško žaislų skyriuje mielų daikčiukų, o spaudos skyriuje – lipdukų knygelių?

* Jei vaikas mėgsta šokoladinius kiaušinius-siurprizus, stebėkite, su kokiais rastais žaisliukais žaidžia, o kokius padeda į šalį.

* Stebėkite, kokius vaikas žaidžia imitacinius, siužetinius žaidimus.

* Klausykitės, apie ką daugiausia kalba ir fantazuoja (o jeigu aš galėčiau… o jeigu turėčiau… ).

* Kas vaiką priverčia šypsotis?

* Ką iš žaislų ar daiktų jis pastebi svečiuodamasis kituose namuose?

Geras Kalėdų žaislas yra tas, kuris pradžiugina, nustebina ir kurio nesinori išmesti rytojaus dieną. Dėl to geriausia, kad jį būtų galima panaudoti kelioms funkcijoms, kad užduotys būtų kelių sudėtingumo lygių. Geriausia dovanos paieškoms skirti laiko, panaršyti internete, paskaityti žaislų aprašymus. Jei dovanėles pirksite ne agoniškai paskutinę savaitę, tikrai rasite tai, kas geriausia būtent jūsų besimokančiam burtininkui.

Konsultavo  Ieva Augustinienė

„Mamos žurnalas“

www.mamoszurnalas.lt