Svarbiausia – tinkamai parinkti žaislą

Vaikas lavėja ir bręsta žaisdamas. Žaidimo metu lavėja vaiko mąstymas, dėmesys, judesių tikslumas, akies–rankos koordinacija, gebėjimas bendrauti, atsiranda pasitikėjimo savimi jausmas.

0–6 mėn. vystosi rega, klausa, lytėjimas. Svarbiausia, kad vaikas girdėtų aplinkinių kalbą ir gautų pakankamai kinestetinių pojūčių, jaustų įvairių faktūrų medžiagos prisilietimą. Iki 3 mėn. vaikas iš visų aplinkoje esamų daiktų geriausiai fiksuoja žmogaus veidą. Pirmasis žaislas galėtų būti lengvai rankoje laikomas barškutis ar plastikinis žiedas (apie 3 mėn.). Iš pradžių vaiko rankos judesiai yra nekoordinuoti, jis tik manipuliuoja žaisliuku, vėliau mokosi jį perimti iš vienos rankos į kitą.

6–12 mėn. įvyksta daug pasikeitimų kūdikio gyvenime: jis išmoksta sėdėti, ropoti, pradeda valgyti įvairesnį maistą. Lavėjanti koordinacija, motorinis aktyvumas leidžia atlikti sudėtingesnius judesius ir žaisti įvairesnius žaidimus. Nuo 6 mėn. galima duoti piramides; kai kūdikis pradeda sėdėti, galima žaisti su kamuoliu (ridenti ir skatinti stebėti, kur jis juda). Apie 7 mėn. vaikučiai susidomi smulkiais daiktais. Jų dėmesį patraukia megztinio sagos, siūleliai, kuriuos jie bando imti dviem pirštais. Šio amžiaus kūdikiams tinka įvairių geometrinių formų kaladėlės, kurias reikia surinkti ir sudėti į dėžutę.

Maždaug 9 mėn. kūdikiams patinka veikla, kai galima spausti, sukti, traukti. Lavėja rankos riešo judesiai, erdvės suvokimas. Šio amžiaus kūdikiams galima duoti didesnius ir mažesnius indelius, kurie telpa vieni į kitus.

Kai vaikui sueina 12 mėn., jis pradeda mėgdžioti tai, ką mato darančius kitus. Labiausiai patinka indai, įrankiai, telefonai ir kiti žaislai, panašūs į realius daiktus. Nuo šio amžiaus tinka mokantys kalbėti žaislai.

Nuolatos domėkitės žaislų naujienomis

Žaislų rinka nestovi vietoje, didieji žaislų gamintojai samdo ištisas mokslininkų, edukologų, technologų komandas, atliekami tyrimai, pritaikomos naujausios technologijos. Žaislai atliepia visuomenės aktualijas – galite rasti lelę-pabėgėlę, tos pačios lyties lėlių porą. Didelis proveržis žaislų, kurie moko kalbėti, srityje. Rinką užvaldo dvikalbiai žaislai, kurie vaiką išmokys, pavyzdžiui, anglų kalbos.

Pirkdami žaislą, nepamirškite šių patarimų

Viskas pagal vaiką. Renkant žaislą, svarbiausia ne tai, koks amžius nurodytas ant pakuotės, o individualūs mažylio gebėji­mai ir poreikiai.

Mažiau yra geriau! Pirkite mažiau žaislų, bet geros kokybės. Labai pigiuose arba nemokamai dalinamuose smulkiuose žaisluose dažniau aptinkama pavojingų cheminių medžiagų.

Skaitykite etiketes! CE ženklinimą turi turėti visi ES parduodami žaislai, tačiau jis neužtikrina, kad sudėtyje nebus pavojingų medžiagų, nes taip ženklina pats gamintojas, teigdamas, kad išmano visus reikalavimus ir juos vykdo. Kaip rodo praktika, ne visuomet taip ir yra.

Žaislų karantinas! Prieš duodami vaikams pliušinius žaislus, juos porą kartų išskalbkite, kitus – nuvalykite drėgnu skudurėliu.

Pasitikėkite nosimi! Nepirkite prikvėpintų (net ir saldžiai) ar nemalonų cheminį kvapą turinčių žaislų.

Mažiau chemijos! Geriau nesirinkti žaislo su užrašu „vinilas“ ar „PVC“. Rinkitės žaislą, kurio etiketėje arba pakuotėje nurodyta „Phthalates free“ ar „BPA free“.

Pasitikrinkite informaciją apie uždraustus teikti į rinką žaislus! Ne maisto produktų inspekcijos tinklapyje www.inspekcija.lt pateikiama informacija apie nustatytus pažeidimus. Pagal šią informaciją išvalykite savo vaikų žaislų dėžę.

Svarbu, kad žaislai kūdikiams būtų sukurti ir pagaminti laikantis griežčiausios kokybės standartų ir ES saugumo reikalavimų. Jie turi būti inspektuoti ir testuoti nepriklausomų ekspertų. Todėl rekomenduojama pirkti žaislus, pagamintus ES šalyse, patikimų gamintojų. Pigaus plastiko žaislai yra nesaugūs ne tik dėl trapumo, bet ir dėl juose galimai esančių cheminių medžiagų.

www.mamoszurnalas.lt