Ką pastebėjo mokytoja Rugsėjo 1-ąją?

Ne paslaptis, kad Rugsėjis – tai įtemptas laikas ne tik vaikučiams, bet ir auklėtojoms bei mokytojoms. Neseniai teko užkalbinti vieną pradinių klasių mokytoją, ir paklausus, kaip sekėsi pirmoji savaitė su mokinukais, išgirdau tokią frazę: „Vaikai visai nebeskaitoknygų!”. Stebėtis turbūt nėra kuo, kai knygas jau seniai nukonkuravo filmukai, kompiuteriniai ir telefonų žaidimai. Tačiau ne viskas dar prarasta, tikiu, kad galime sudominti vaikus ir ilgainiui knygų skaitymas taps ne prievarta brukamas, o malonus užsiėmimas.

Čia paruošėme keletą idėjų, ką galime padaryti kad vaikai pamiltų skaitymą ir knygas.

Skaitantys tėveliai: Pirmiausia, kaip tėvai, mes galime rodyti pavyzdį. Kaskart išeinant iš namų įsimeskime kokią knygą ir laisvu laiku atsiverskime paskaitinėti. Retai kas dabar nešiojasi knygas, bet įsivaizduokite, kaip gera būtų tai matyti dažniau. Iš savo vaikystės pamenu, kad visuomet galėdavau rasti knygą automobilio daiktadėžėje ir žinojau, kad kol tėtis laukia manęs grįžtant iš būrelių tol skaito. Juk vaikai taip dažnai atkartoja tai ką mato, o jei aplinkui nesimato nė vieno skaitančio knygas tai turbūt tai visai nemadinga ir nesmagu.

Nešiokitės vaikiškas knygas: Taip pat galite nešiotis ir vaikiškas knygas, kad laukiant autobuso ar apsilankymo pas daktarą galėtumėte kartu su vaiku skaityti istorijas ir taip paversti laukimą įdomesniu.

Įjunkite vaizduotę: Įsitraukite į skaitomas istorijas ir nebijokite fantazuoti, analizuoti, svajoti, spėlioti kas bus toliau kartu su vaiku. Gerai žinomas faktas, kad knygos lakina vaizduotę, o taip pat beanalizuojant kartu galime ugdyti ir emocinį intelektą bei kitas kognityvines funkcijas.

Įtraukite skaitymą į kitas veiklas: Prisiversti vaikui skaityti knygas gali būti visai nelengva, o ypač jei ten ir paveikslėlių jau mažiau. Tad pravartu knygų skaitymą paįvairinti ir kitokiomis veiklomis, pavyzdžiui surengti knygų skaitymo pikniką ar įsteigti knygų klubą. Knygų klubas, kurio metu užsikaičiame mėgstamos arbatos, pasiruošiame skanėstų ir sėdamės kartu skaityti, o vėliau pasidaliname įspūdžiais, tikrai pagyvins skaitymo procesą. Knygų klubai tapo tikra retenybe, įsivaizduokite jei namų knygų klubas išaugtų ir vaikas atsivestų net savo draugus, o draugai savo tėvus!

Laukite tęsinio: Dar viena gudrybė plačiai naudojama ne tik knygų leidėjų bet ir netflix serijų kūrėjų. Pasiūlykite vaikui skaityti knygų serijas, taip vaikas „užsikabins“ – norės dar kitos knygos dalies, kad tik sužinotų, kas įvyko toliau su istorijų veikėjais. Ne veltui rašytojai kuria tęsinius – jiems tai neša ir pelną, o mes tą intrigą galime panaudoti savo naudai ir skatinti skaitymą.

Staigmenos už skaitymą: Ir žinoma, kas vaikus daugiau skatins, jei nei prizai. Susitarkite, kad perskaičius kažkiek knygų, laukia staigmena. Tai gali būti šeimos išvyka, apsilankymas zoologijos sode ar nuotykių parke. Nustebtumėte, kaip vaikai vertina kokybiškai praleistą laiką kartu su tėvais. Bet atsargiai, kad prizas netaptų baudimu ir viskas neapsiverstų aukštyn kojomis. Jei vaikas prašys kažkur eiti ir Jūs priminsite, kad dar nebaigė skaityti knygos, knyga taps greičiau priešu, kuris trukdo linksmybėms. Dėl to, pravartu prizą palikti paslaptyje ir atsargiai naudoti knygos skaitymo skatinimą kažką uždraudžiant.

Tinkama literatūra: Ar kada pastebėjote, kad kai kurios knygos kartais visai nesiskaito, o praėjus šiektiek laiko iš naujo atrandate ir vienu ypu perskaitote? Taip yra todėl, kad knygos turi savo tematiką ir spinduliuoja jausmus, kuriems suprasti reikia tam tikro laiko ir nuotaikos. Taip ir vaikams būtų kur kas lengviau jei skaitomos knygos atitiktų išgyvenamas emocijas. Dabar net išleido tam skirtų knygų vaiko emociniam intelektui, pavyzdžiui kaip suprasti ką jauti, kaip priimti lūdesį ar numalšinti kylantį pyktį.

Tiems tėveliams, kurių vaikai dar nemoka skaityti, puikiai tiks pirmi trys patarimai. Taip išugdysime pozityvų požiūrį į knygas ir patį skaitymą, už ką mokytojai vėliau bus tikrai dėkingi. Ne mažiau verta investuoti ir į ankstyvą raidžių mokinimąsi, tam puikiai tiks pratybėlės mažiesiems, nes dažnai sujungia mokinimąsi su žaidimais.